Érdeklődsz az autóversenyzés iránt? Szívesen kipróbálnád magad egy igazi versenycsapatban? Szeretnél egy nagyszerű közösséghez csatlakozni? Ha bármelyik kérdésre igennel feleltél, akkor nagyszerű hírünk van!
Versenycsapatunk február 10. és 23. között tavaszi tagfelvételt hirdet, amely keretei között 9 csoportunk várja lelkes, új tagjait!
Ha szeretnél részese lenni egy nagyszerű csapatnak, de az őszi tagfelvétel alkalmával lecsúsztál a jelentkezés lehetőségéről, esetleg frissen fedeztél fel minket és érdekel, hogy milyen lehet egy elektromos versenyautót fejlesztő közösség tagjának lenni, akkor nincs más dolgod, mint jelentkezni csapatunkba!
A jelentkezéshez szükséges formot lentebb görgetve, a meghirdetett pozíciók alatt találod. Néhány egyszerű kérdés megválaszolását és fényképes önéletrajzod csatolását követően Te is csapatunk tagjelöltje lehetsz!
Fontos, hogy jelentkezés során 2 pozíciót (egy elsődlegeset és egy másodlagosat) kell, hogy megpályázz. Jelentkezésed során kérjük, ezt vedd figyelembe! Amennyiben nem vagy biztos abban, hogy melyik pozíció a legtesthezállóbb, javasoljuk, hogy általános csoporttagnak jelentkezz, később pedig a csoportvezetőddel egyeztetve kitaláljátok majd, hogy milyen felelősségi kör illik a leginkább hozzád!
Ne késlekedj, téged is vár a BME Formula Racing Team!
Mechanikai csoport
A mechanikai csoport feladata a váz felruházása a többi gépészeti tervezést igénylő részegységgel. Ide tartozik a hajtáslánc mechanikus oldalának tervezése, fék és kormányrendszer, valamint a futómű. Ezen felül gépészeti feladatok átvállalásával támogatjuk a többi csoport munkáját. Például az önvezető rendszer aktuátorainak tervezésével. Munkánk során fontos szerepet játszik a CAD- modellezés CREO-ban és végeselem szimuláció Ansys-ban. Minden egyes részegségről és az autó egészéről is precíz számítógépes modell és műszaki rajz készül. Továbbá a tervezés folyamán egy modern tervezőiroda teljes eszköztára fellelhető, így például generatív tervezés és szimbolikus algebrai szoftverekkel támogatott számítások is segítik munkánkat. A tervezési időszak végeztével a csoport fontos szerepet tölt be a gyártási és összeszerelés valamint a teszt és karbantartási munkák nagyrészében.
Mechanikai csoport – Mechanikai tervező
A pozíciót elnyert személy feladata az autó mechanikai részegységének megtervezése, modellezése, szimulálása és összeszerelése. Szükséges kompetenciák: CAD szoftver ismerete, Ansys Mechanical
Mechanikai csoport – Felfüggesztés kinematika tervező
A felfüggesztés kinematika tervező feladata az autó felfüggesztés kinematikájának és dinamikájának megtervezése. Szükséges kompetenciák: Mechanika szigorlat (gépészeknek), és/vagy alap járműdinamikai koncepciók értése (mechanika, rezgéstan, felfüggesztések stb.).
Mechanikai csoport – Általános csoporttag
Amennyiben felkeltette érdeklődésedet a csoport rövid leírása és szívesen segítenéd a mechanikai csoport munkáját, ne késlekedj! Jelentkezz általános csoporttagnak!
Elektronika csoport
Az elektronika csoport az autót vezérlő elektronika tervezéséért, gyártásáért és működtetéséért felelős. Az alacsony feszültségű rendszer tervezése és gyártása fő feladatköreink közé tartozik. Rendszerünkben számos áramkör működik melynek hardware és szoftver fejlesztését mi magunk végezzük. Sok saját fejlesztésű szenzor kerül az autóba, amelyek adatainak tárolásával és kiolvasásával is csoportunk foglalkozik. Ezek teszik lehetővé a valós idejű telemetria szolgáltatását, melynek segítségével a többi csoport számára fontos adatokat gyűjtünk. Az autóban ezt mind a saját kábelkorbácsunk köti össze. A saját fejlesztésű hardware-ekhez mi magunk fejlesztjük a beágyazott software-eket is, amelyek vezérlik az autó főbb funkcióit.
Elektronika csoport – Telemetria fejlesztő
A telemtria fejlesztő poziciót ellátó csapattag fő feladata a flutter telemetria GUI alkalmazás fejlesztése.
Elektronika csoport – Általános csoporttag
Amennyiben felkeltette érdeklődésedet a csoport rövid leírása és szívesen segítenéd az elektronika csoport munkáját, ne késlekedj! Jelentkezz általános csoporttagnak!
Váz csoport
A váz csoport szerepe a karbon monocoque váz és a hozzá tartozó részegységek tervezése és gyártása különböző szilárdságtani és ergonómiai követelmények alapján. Feladataink közé tartozik még a többi csoporttal való szoros együttműködés, ugyanis a váz biztosítja az összeköttetést az autó egyes részegységei között. A csoportban lehetőség nyílik megismerni a szálerősítésű kompozitok tulajdonságait és felhasználási területeit, valamint a belőlük gyártott alkatrészek tervezési folyamatát, gyártástechnológiáját. A tervezett alkatrészek között fém alkatrészek is szerepelnek, ilyen például a bukókeret, valamint az övbekötési pontok. A csoporthoz tartoznak még a következő részegységek: az autó orránál elhelyezkedő ütközőzóna, a tűzfal, valamint az ülés és a kormány. A tervezés fő lépéseit CAD, illetve VEM szimulációs szoftver segítségével végezzük. Lehetőség adódik többek között a felületmodellezés, fém (lemez)alkatrész-tervezés és a kompozit struktúrák méretezésének elsajátítására, érdeklődési körnek megfelelően.
Váz csoport – Szimulációs mérnök
A szimulációs mérnök feladata a kompozit alkatrészek mechanikai méretezése végeselemes szimulációs szoftverek segítségével.
Váz csoport – Geometriai tervező
A geometria tervező pozíciót betöltő csapattag feladata a héjszerű és tömör alkatrészek modellezése PTC Creo-ban (kiemelt szerepet kap a felületmodellezés).
Váz csoport – Kompozit gyártós
A kompozit gyártós felelős a kompozit alkatrészek gyártásáért, elsősorban prepreges technológiákkal.
Váz csoport – Általános csoporttag
Amennyiben felkeltette érdeklődésedet a csoport rövid leírása és szívesen segítenéd a váz csoport munkáját, ne késlekedj! Jelentkezz általános csoporttagnak!
Járműdinamika csoport
A járműdinamika csoport fő feladata az autó négykerék-meghajtását szabályozó program fejlesztése, mely több szempontnak is meg kell feleljen: egyrészt “optimális dinamikával” kell irányítani az autót, azaz kipörgésgátlót, nyomaték-vektorozást, rajtprogramot és egyéb pilótát segítő funkciókat kell implementálni, másrészt pedig a villamos motorokban rejlő potenciált kell megfelelően kihasználni. Ide tartozik a teljesítményszabályozó, illetve a regeneratív fékezés vezérlése is. Ezek a funkciók MATLAB/Simulink környezetben készülnek el, majd az ebből automatikusan generált C kód fut az autón. A feladatok közé tartozik még a futómű kinematikai tervezése, a futóműbeállítások számítása, az autó dinamikai viselkedését vizsgáló szimulációk elvégzése (futóműben ébredő erők, gumimodellek, szabályozás tesztelése), illetve a tavaszi és nyári teszt- és versenyszezon alatt keletkező adatok rögzítésének felügyelete, továbbá ezek elemzése. A csoportban történő munkánál az említett szoftverek használatának ismerete, illetve dinamikai és irányítástechnikai ismeretek megléte előny, azonban nem elengedhetetlen.
Járműdinamika csoport – Általános csoporttag
Amennyiben felkeltette érdeklődésedet a csoport rövid leírása és szívesen segítenéd a járműdinamika csoport munkáját, ne késlekedj! Jelentkezz általános csoporttagnak!
Aerodinamika csoport
Az aerodinamika csoport feladata az autón lévő aerodinamikai csomag legyártása. A tervezés során csoportunk CFD szimulációk használatával formálja az aero csomagot: az elsőszárnyat, hátsószárnyat, oldaldiffúzort, és egyéb aerodinamikai elemeket, melyekhez az adott geometria megtervezését CREO-ban, előkészítését és szimulációját pedig Ansys Fluent-ben végzi. Csoportunk feladata a megtervezett csomag legyártása is, a váz csoport mellett a mi csoportunk dolgozik még szálerősítésű kompozitokkal, de az aerodinamikai elemek felfogatását is nekünk kell megterveznünk, így elmondható, hogy csoporttagjaink sokoldalú feladatkörrel rendelkeznek, mindenki részt vesz a fejlesztésben és a gyártásban is, emellett széleskörű tudásra tehet szert mindenki, aki csoportunkat erősíti.
Aerodinamika csoport – Elsőszárny fejlesztő
Az elsőszárny fejlesztő feladata az autó elsőszárnyának aerodinamikai tervezése és optimalizálása. Ide tartozik a profilok kiválasztása, a leszorítóerő és a légellenállás közötti egyensúly megteremtése, valamint a CFD szimulációk elvégzése és kiértékelése. Szükséges kompetenciák: Haladó CAD gyakorlati készségek (Creo), haladó elméleti aerodinamika tudás, kezdő elméleti járműdinamika tudás, kezdő szintű CFD gyakorlati készségek
Aerodinamika csoport – Hűtésrendszer fejlesztő
A hűtésrendszer fejlesztő feladata a motor és motorvezérlő rendszerek hőháztartásának optimalizálása. Ide tartozik a hűtők elhelyezésének, méretezésének és aerodinamikai hatékonyságának tervezése, illetve tesztelése. Szükséges kompetenciák: Haladó CAD gyakorlati készségek (Creo), haladó elméleti aerodinamika tudás, kezdő elméleti járműdinamika tudás, kezdő szintű CFD gyakorlati készségek
Aerodinamika csoport – Oldaldiffúzor és padlólemez fejlesztő
Az oldaldiffúzor és padlólemez fejlesztő feladata az autó ezen elemeinek aerodinamikai optimalizálása és szerkezeti tervezése. Az oldaldiffúzor esetében a cél a légáramlás hatékony irányítása és a leszorítóerő növelése, különös tekintettel az autó stabilitására nagy sebességnél. A padlólemez fejlesztése során kiemelt figyelmet kap a leszorítóerő maximalizálása és a légellenállás minimalizálása. A feladat része a CFD szimulációk futtatása, az eredmények kiértékelése, valamint a tervezési iterációk végrehajtása. Szükséges kompetenciák: Haladó CAD gyakorlati készségek (Creo), haladó elméleti aerodinamika tudás, kezdő elméleti járműdinamika tudás, kezdő szintű CFD gyakorlati készségek
Aerodinamika csoport – Karosszéria fejlesztő
A karosszéria fejlesztő célja a jármű külső burkolatának tervezése, amely egyszerre biztosítja a kedvező aerodinamikai tulajdonságokat és az esztétikai megjelenést. Szükséges kompetenciák: Haladó CAD gyakorlati készségek (Creo), haladó elméleti aerodinamika tudás, kezdő elméleti járműdinamika tudás, kezdő szintű CFD gyakorlati készségek
Aerodinamika csoport – Gyártás és szerkezetfejlesztő
A gyártás és szerkezetfejlesztő a megtervezett aerodinamikai elemek gyártásának előkészítéséért és kivitelezéséért felel. Feladata a szerszámkészítés, gyártási folyamatok felügyelete, valamint a végső minőségellenőrzés. Szükséges kompetenciák: Haladó CAD gyakorlati készségek (Creo), kezdő szintű FEM gyakorlati készségek
Operatív csoport
Az operatív csoport elsődleges feladata a csapat menedzselése, ebbe a szponzoráció kivételével mindenféle háttértevékenység végzése beletartozik. Külön feladatköreink a PR, mint a cikkek írása és a social media platformok kezelése; a Team image, ahol a grafikai tudásukat csillogtathatják meg a csoporttagok mindenféle tervezési munka alkalmával (mint mondjuk a csapatruha, livery megtervezése). Emellett a csoport foglalkozik a csapattal kapcsolatos rendezvények teljeskörű szervezésével, lebonyolításával, illetve a HR ügyekkel.
Operatív csoport – Rendezvény felelős
Csapatunk rengeteg céggel áll kapcsolatban, akik támogatásuk mellett különböző céges rendezvényekre, kiállításokra, konferenciákra hívnak meg bennünket kiállítani. Ezek az események fontosak a csapat életében, mivel lehetőséget adnak új kapcsolatokat kiépíteni és tovább mélyíteni a meglévőket. Azoban ez nem valósulhat meg egy rendezvényekért felelős személy nélkül, aki biztosítja az eseményen való részvétel zavartalan menetét, valamint a ki- és bepakolásokkal járó logisztikát. Egy szezon során csapatunk két legfontosabb eseménye az Design Freeze, ahol a legújabb autónk terveit mutatjuk be meghívott vendégeinknek, valamint a Rollout, vagyis az autóbemutatónk. Ezeknek a megszervezése, az események koordinálásához szintén az rendezvényekért felelős személy feladatkörét képzi. Szükséges kompetenciák: Excel/Google sheets ismerete, jó szervezőkészség, talpraesettség, jó probléma megoldó képesség
Operatív csoport – HR felelős
A HR felelős fő feladata egy szezonon belül a csapat két tagfelvételének megszervezése. Ezek fontos mérföldkövek az egész csapat számára, mivel ezzel megtudjuk alapozni a jövőbeli sikereket a megfelelő emberek elérésével és felvételével. Továbbá a csapatépítők megszervezése is az ő hatáskörébe tartozik, amelyek elegedhetetlenek a megfelelő morál fenntartásához, az új emberek beilleszkedéséhez és a kapcsolatok építéséhez. Ez a pozíció általában együtt jár a rendezvényekért felelőssel. Szükséges kompetenciák: Excel/Google sheets ismerete, jó szervezőkészség, talpraesettség, jó probléma megoldó képesség
Operatív csoport – Social-media tartalomkészítő
A social-media tartalomkészítő feladata a folyamatos tartalomgyártás, valamint a marketing kampányok lebonyolítása. A pozíciót elnyert csapattag feladata ezek mellett a social-media felületeink naprekészen tartása, trendek követése és statisztikák készítése. Szükséges kompetenciák: Adobe Photoshop és Illsutrator ismerete, jó kommunikációs és szövegírási készség
Szponzorációs csoport
A szponzorációs csoport elsődleges feladata a stabil anyagi és eszközbeli háttér biztosítása a csapat számára. A felelősségi köreink azonban ezen belül is 3 fő csoportra bonthatóak le: csapat támogatása – beszerszés és logisztika, külső kommunikáció, és adminisztratív tevékenységek. A feladatkörünkbe tartozik a technical csoportjaink támogatása, ezáltal a beszerzések és rendelések intézése, a jelenlegi szponzorainkkal való aktív kapcsolattartás, az új, potenciális együttműködési lehetőségek felkutatása, a csapat képviselése tárgyalásokon, céges és saját eseményeinken illetve a támogatói igények felmérése és teljesítése is. Csoportunk foglalkozik mindemellett a szponzorációhoz köthető külső kommunikációs tevékenységekkel is, többek között köszönő posztok készítésével, a LinkedIn profilunk kezelésével, kiküldendő marketing anyagok szerkesztésével, videós összefoglalók gyártásával, meghívók és sablon emailek írásával. Azonban itt sem ér véget a feladataink sora, hiszen csoportunkban van még lehetőség pályázatok írásával, és a különböző szponzorációs adatbázisaink kezelésével is foglalkozni.
Szponzorációs csoport – Pályázatíró és figyelő
A pályázatíró és figyelő elsődleges feladata megkeresi a csapat számára releváns pályázatokat és a kritériumoknak megfelelően megírni azokat.
Szponzorációs csoport – Kapcsolattartó és csoporttámogató
A kapcsolattartó és csoporttámogató pozíciót betöltő csapattag feladata a csapat többi csoportjainak szponzorációs igényeinek kezelése, valamint a bejövő támogatókkal való kapcsolattartás.
Szponzorációs csoport – Adminisztráció felelős
Az adminisztráció felelős feladata az újonnan beérkezett támogatók monitorozása, táblázatok kezelése, dokumentumok frissítése.
Szponzorációs csoport – Social-media felelős szponzorációs oldalról
A social-media felelős a támogatóink kompenzálásáért felel, köszönő posztok fotózása, azok szövegének megírása és posztolása tartozik feladatköreibe. Mindezek mellett a pozíciót belöltő feladata tatematikus posztsorozataink kitalálása, megvalósítása és posztolása LinkedIn felületünkre.
Szponzorációs csoport – Általános csoporttag
Amennyiben felkeltette érdeklődésedet a csoport rövid leírása és szívesen segítenéd a szponzorációs csoport munkáját, ne késlekedj! Jelentkezz általános csoporttagnak!
Önvezető csoport
Az önvezető csoport feladatai közé tartozik az önvezető üzemmód megvalósításához szükséges szoftverek, szenzorok és számítógépek biztosítása és üzemeltetése. Minden olyan területtel foglalkozik, ami egy önvezető autó működéséhez elengedhetetlen. Ezek az érzékelés, térképezés, állapotbecslés, pályatervezés és irányítás. Az érzékelés feladata, hogy szenzor adatok feldolgozásával a lehető legtöbb információt nyerje ki az autó környezetéről. A térképezés feladata, hogy az érzékeléstől kapott adatok alapján a környezetről felépítsen egy térképet és lokalizálja benne az autót. Az állapotbecslés felel azért, hogy pontosan meg tudjuk becsülni az autó sebességét és mozgását. A pályatervezés feladata megtervezni azt az ívet, amin az autó minél gyorsabban meg tud tenni egy kört. És végül az irányítás felel azért, hogy a megtervezett ívet valóban le is kövesse az autó. A csoport által használt programozási nyelv alapvetően C++, de Python is előfordul. Ezen kívül a Robotic Operating System (ROS) környezetet használjuk, amelynek ismerete előny, de nem feltétel a jelentkezéskor.
Önvezető csoport – Általános csoporttag
Amennyiben felkeltette érdeklődésedet a csoport rövid leírása és szívesen segítenéd az önvezető csoport munkáját, ne késlekedj! Jelentkezz általános csoporttagnak!
Elektromos hajtáslánc csoport
Az elektromos hajtáslánc csoporthoz több részegység is tartozik: a nagyfeszültségű akkumulátor, motorvezérlő, motor valamint az autó hűtésrendszere. Az akkumulátor megtervezését, fejlesztését és legyártását is mi csináljuk. Az akkumulátorban csak az akkumulátor cellákat vásároljuk, minden más egység saját tervezésű, így a cellák elrendezését, az akkumulátor kompozit dobozolását, valamint a cellákat összetartó 3D nyomtatott elemeket is mi tervezzük meg. A csoport feladataihoz hozzátartozik még a saját akkumulátor felügyeleti rendszerének megtervezése is. Illetve a nagyfeszültségből alacsony feszültséget előállító DCDC konverter fejlesztése is, aminek segítségével tudjuk táplálni a alacsony feszültségű rendszert. Saját motor és motorvezérlő fejlesztésével is foglalkozunk. Csoportunk feladata még a hűtőrendszer megtervezése az autóhoz, ez magába foglalja a hőcserélők és egyéb hűtést igénylő elemek hűtőblokkjának, például a motorvezérlő hűtőblokkjának megtervezését, hőtani szimulációját, és nem utolsó sorban a hőcserélők megfelelő pozicionálását. A tervezés után a hűtőrendszer beszerelése, üzemeltetése is csoportunk feladata.
Elektromos hajtáslánc csoport – Motorvezérlő fejlesztő
A motorvezérlő egység egy olyan teljesítményelektronikai rendszer, amely az akkumulátor energiáját alakítja át és továbbítja a motoroknak. Az elmúlt években erre a célra egy készen kapható terméket használtunk, azonban ez korlátozta a fejlesztési lehetőségeinket. Saját motorvezérlő fejlesztésével célunk egy hatékonyabb rendszer megvalósítása.
Elektromos hajtáslánc csoport – Motor fejlesztő
A jelenleg használt elektromos motorokat készen vásároljuk, azonban ez jelentősen behatárolja a hozzájuk kapcsolódó részegységek tervezését. Saját fejlesztésű motorokat az igényeinkhez szabhatnánk, amelyek lehetővé tennék a nagyobb tervezési szabadságot. A motorfejlesztés célja, hogy az elérhető technológiákkal egy jobb motort hozzunk létre.
Elektromos hajtáslánc csoport – Általános csoporttag
Amennyiben felkeltette érdeklődésedet a csoport rövid leírása és szívesen segítenéd az elektromos hajtáslánc csoport munkáját, ne késlekedj! Jelentkezz általános csoporttagnak!
Amennyiben bármelyik csoport, esetleg dedikált pozíció felkeltette az érdeklődésedet, ne késlekedj!
A lenti linkre kattintva, néhány kérdés megválaszolását és fényképes önéletrajzod csatolását követően Te is a BME Formula Racing Team tagjelöltjei közé kerülsz!
Érdeklődsz az autóversenyzés iránt? Szívesen kipróbálnád magad egy igazi versenycsapatban? Szeretnél egy nagyszerű közösséghez csatlakozni? Itt a helyed!